Manaslu 

Wyprawa, zorganizowana przez dwóch członków naszego klubu - Pawła Juszczyszyna i Janka Witkowskiego odbyła się dniach 25 sierpnia - 11 października 2008 r. Początkowo celem wyprawy był szczyt CHO-OYU o wys. 8201 mnpm, jednak na miejscu w Nepalu okazało się że granice Tybetu zostały zamknięte, po stronie chińskiej nie wydawano wiz, a CHO-OYU mieli zdobywać właśnie od strony chińskiej. Dlatego pierwotny plan został zmieniony i ekspedycja została skierowana na Manaslu o wysokości 8156 mnpm, który w całości położony jest na terenie Nepalu. Manaslu jest ósmym pod względem wysokości szczytem świata, ale jest też uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych ośmiotysięczników zajmując pod tym względem trzecie miejsce po K2 i Annapurnie.

3 października 2008 r. zespół atakując Manaslu osiągnął wysokość ponad 8100 mnpm.
 
Do samego wierzchołka szczytu zabrakło zaledwie 50 metrów w pionie. Uczestnicy wyprawy zatrzymali się przed samym wierzchołkiem z powodu zalegania tego dnia na ostatniej grani szczytowej niebezpiecznych nawisów śnieżnych, które groziły urwaniem się pod obciążeniem człowieka i upadkiem w ponad tysiącmetrową przepaść. Niestety nie dysponowali już czasem, by atakować szczyt później, czy też podjąć kolejną próbę, a następnego dnia po ich wyjściu droga na szczyt została ubezpieczona przez szerpów z innych ekspedycji...

W każdym razie Paweł Juszczyszyn oraz Janek Witkowski zostali pierwszymi alpinistami z naszego regionu, którzy przekroczyli w górach wysokość ośmiu tysięcy m n.p.m.