Czechy – Roviste wrzesień 2016

Na początku września przy okazji podróży do Czech miałem możliwość skorzystania z dwóch dni wspinania, w którymś z rejonów naszych południowych sąsiadów. Po krótkich poszukiwaniach w Internecie mój wybór padł na miejscówkę Roviste, która jest zlokalizowana około 60 km od Pragi. Jest to rejon położony w bardzo „malowniczych okolicznościach przyrody” nad samą Wełtawą. Oferuje możliwość wspinania w granicie, który pod pewnymi względami przypomina nasze Sokoliki. Rejon ma charakter typowo sportowy, sama asekuracja jest dość przyzwoita, choć jak to w Czechach bywa, zdarzają się dość wymagające psychicznie pierwsze wpinki. Moja ogólna ocena regionu jest bardzo pozytywna zarówno w odniesieniu do ilości dostępnego wspinania na drogach w przedziale od 5 do 9, jakości granitu oraz oznaczenia dróg.  

 

Skaly U Velke – po przeciwnej stronie rzeki od regionu Roviste

Lokalny wspinacz w akcji

 

Nocleg i dojazd 

W sezonie można skorzystać z komfortowego kempingu adres: Autokemp Roviste II., 262 56 Krasna Hora nad Vltavou. GOS: Loc: 49o39’54.157’’N., 14o15’24.274’’E., który jest położony około 10 minut spacerkiem od skał.

 

Schemat dojazdu do kempingu Roviste

 

Dojście do skał

Skały są zlokalizowane nad samą rzeką. Po wyjściu z kempingu idziemy czerwonym szlakiem wzdłuż płotu otaczającego kemping. Dochodzimy do sporej polany na której są dwa opuszczone domy, szlak skręca w lewo. My opuszczamy szlak idziemy prosto do pierwszego opuszczonego domu i dalej kontynuujemy spacer leśną ewidentną ścieżką, która się zaczyna przy opuszczonym domu. Ścieżka po 5 minutach doprowadza nas do naturalnego tarasu widokowego na rzeką, skąd mamy ewidentne zejście prowadzące do skał.  

 

Mapka dojścia do skał przygotowana przez Andrzeja Michalskiego

Opuszczony dom ze ścieżką prowadzącą do skał

 

Topo

W przypadku topa można skorzystać z czeskiej strony lezec (http://www.czechclimbing.com/) lub świetnego nowego przewodnika: Vltavska Zula. Horolezecky pruvodce 2015, Lezec Publishing. Generalnie w całym regionie wszystkie drogi są podpisane wraz z wyceną, co istotnie ułatwia znajdowanie skał. Dodatkowo dzięki temu nawet nie mając przewodnika można spokojnie sobie poradzić. 

 

Polecane skały i drogi

Prawdopodobnie jedną z najbardziej atrakcyjnych skał regionu jest El Krakonos, na której zrobiłem kilka ładnych dość długich (ponad 25 metrowych) dróg. Z moich doświadczeń szczególnie godne polecenia są:

1. Babylon 5+ – bardzo ładne wspinanie w zacięciu o niemal górskim charakterze.

2. Vltavska Cesta 6 – fajne ciągowe techniczne wspinanie. 

3. Davny Touhy 6 – ładne wspinanie po oblakach, choć wyjście do pierwszej wpinki i asekuracja może mieć charakter nieco psychiczny. 

 

Reasumując, jeżeli odwiedzamy stolice Czech i mamy przy sobie linę oraz minimum jeden wolny dzień, polecam bezwładnie odwiedziny w Roviste. Ja tutaj na pewno będę wracał.  

 Adam Balcerzak